Slavkovský štít, obed na Téryho chate a káva na Popradskom plese

Autor: Karola Pavlíková | 11.8.2013 o 17:44 | (upravené 11.8.2013 o 18:19) Karma článku: 7,13 | Prečítané:  1573x

Alebo, čo sa dá stihnúť vo Vysokých Tatrách za šesť dní a nocí. Milujem slovenskú prírodu a ten pocit, keď sa ráno zobudím a vzduch vonia. Tak úplne inak ako v meste. Vonia tak, že sa chcete rozbehnúť a smiať sa celý deň. Tak ako po iné roky, aj tento rok sme sa rozhodli stráviť našu dovolenku na Slovensku. Minulé roky to bola vždy druhá dovolenka, tento rok prvá a posledná, ale stála za to.

Vďaka môjmu blogu si prácu v cestovnej kancelárii určite nenájdem - ale aj tento rok sme zvolili svojpomocný spôsob hľadania si ubytovania. Je to lacnejšie a s trochou šikovnosti sa dá nájsť nedrahé ubytovanie v peknom prostredí. Nám sa to takto podarilo v hoteli Morava v Tatranskej Lomnici. Na stránke ponúkajú last minute zľavy a predstave tejto legendárnej „zotavovne" sme neodolali. Na hotel sú rôzne recenzie. No recenzie nešťastných „pepíčkov", ktorí za 130 eur na týždeň (s jedlom) nenašli luxus a lá hotel Carlton - netreba ozaj brať vážne:) Hotel nie je zrekonštruovaný, ale je čistý a funguje presne ako má so všetkými službami a milým personálom. Dokonca som počas pobytu pochopila, že žiadna rekonštrukcia asi ani nie je v pláne - však retro dnes „fičí". K neplateným atrakciám hotela patrí aj jeleň, ktorý sa každé dva-tri dni príde najesť a zje ozaj všetko, čo mu ľudia dajú:)

Slavkovský štít

Toto bol náš prvý výlet. Možno sme sa mali „rozbehnúť" niečím ľahším, ale však občas chodím behať a občas aj cvičiť a tento výlet som poňala veľmi „výkonnostne" a športovo. Čo sa mi oplatilo, pretože tento štít je charakteristický tým, že dvakrát vidíte štít, ale až na tretíkrát je to ozaj on:) Vychádzali sme zo Starého Smokovca a cesta tam trvala 5 hodín a 15 minút. Napriek tomu, že do hotela som prišla po štyroch a na druhý deň nevedela chodiť - bolo to fantastické! Výlet je ozaj vhodný len pre tých, ktorí majú čo to za sebou alebo mali v živote aký taký kontakt s turistikou alebo športom. Výstup je pomerne strmý a skalnatý. Vzhľadom na počasie, ktoré bolo nádherné, podstúpilo tento výstup pomerne  veľa ľudí. (Týmto pozdravujem všetkých ujov nad 60 rokov, ktorí nás obiehali ako kamzíci a našich českých bratov, ktorí si na vrchole fakt otvorili pivo!:))Hore bolo vďaka počasiu veľmi teplo. Pohľad zo Slavkovského na Gerlach a okolité štíty je nezabudnuteľný.

Téryho chata

Na tejto chate som bola už viackrát a až teraz som zistila, že sa nepíše Terryho a že fakt neni pomenovaná po Angličanovi, ale po banskoštiavnickom lekárovi a horolezcovi:) Tento výlet bol jednoduchší a umožňoval viac sa „kochať" prírodou. Väčšia časť cesty je pomerne rovná, takže nemusíte furt dávať pozor, aby ste sa nezrýpali (ako na Slavkovskom) - mne sa to napriek tomu podarilo - ale až vyššie, keď začína stúpanie po skalách. Na chatu sa dá ísť z rôznych východiskových bodov. My sme išli zo Starého Smokovca na Zamkovského chatu a odtiaľ po zelenej cca hodinu a štyridsať minút na Téryho. Super výlet s krásnymi výhľadmi a keď predtým „dáte" Slavkovský, tak je aj pomerne jednoduchý:)

Popradské pleso

Tento výlet by som skôr nazvala prechádzkou. Na Popradské pleso sa ide zo Štrbského Plesa a trvá to cca hodinu. Cesta je lemovaná informačnými tabuľami. Pleso je nádherné a dáva možnosti na ďalšie výstupy na okolité štíty - Rysy, Kôprovský štít. Na Popradskom plese sa dá najesť, napiť a prejsť sa okolo plesa je krásne. Túto prechádzku by som počas leta odporúčala ľuďom, ktorí netúžia po splynutí s prírodou a romantickým tichom. Ľudí je tam ozaj strašne veľa v rôznych vekových kategóriách. Ale presne tak je tento výlet cielený:)

Pôvodne sme chceli ísť ešte aj na Kriváň. Fyzicky si nás však ani netrúfnem nazvať turistami, preto sme sa radšej rozhodli využiť zvyšný čas oddychovejšie. Asi dvadsať kilometrov je vzdialený Thermal park vo Vrbove, kde za vstupné 11,5 eur môžete celý deň vylihovať a nechať na seba pôsobiť blahodárne účinky liečivej vody. Liečivá voda je ale tak trochu tmavá, tak si neberte bežovobiele plavky ako ja, ozaj to nejde vyprať:)

Pokiaľ nie ste finančne obmedzení, tak úžasný je aj výstup lanovkou na Skalnaté pleso (15 eur na osobu stojí spiatočný lístok). Dá sa ísť aj pešo - ale neúnavní chlapci z J&T majú popri turistickej značke pomerne veľa traktorov - tak to nie je až také pekné (alebo možno nie sú z J&T, ale každý si to myslí a sú tam rozkopané svahy a tak:))Tak či tak tento „výstup" lanovkou sme absolvovali a strávili sme na Skalnatom plese krásne popoludnie. Keď máte ďalších 24 eur, môžete ísť až na Lomnický štít - čo teda ozaj stojí za to. Túto cestu si však treba zarezervovať dopredu, pretože väčšinou sú už lístky na daný deň vypredané - to zistíte ale už v Tatranskej Lomnici, keď si kupujete lístok na Skalnaté pleso:). Viac o Lomnickom neviem, lebo som nevedela od seba odtrhnúť 39 euro, čo celá táto paráda za spiatočný lístok stojí. Ale ževraj to stojí za to:)

Vo Vysokých Tatrách som bola naposledy po víchrici v roku 2004. Odvtedy už aj stromčeky podrástli a mala som pocit, že sa tieto naše veľhory celkom slušne spamätávajú. Svedčí o tom aj veľmi veľa turistov. Menej Slovákov, za to veľa Poliakov, Maďarov, Čechov, ale aj Francúzov a Nemcov. Jediné, čo mi vadilo bolo, že naši českí bratia fakt veľa na nás nadávajú a furt sa im niečo nepáči. Ja neviem, prečo tam potom chodia! Česť výnimkám. Na margo predošlej vety by som rada záverom podotkla, že tričko bez rukávov, typický copček u chlapa a vlasy na „pudlíka" u ženy, ponožky v sandáloch a rezne - nie sú mýtus a predsudok, ale štandardný úbor českého turistu:P

Hotel Morava, v pozadí Slavkovský štít (naľavo) a Lomnický štít (napravo)

Hotel Morava, naľavo slavkovský štít, napravo Lomnický štít.

Jeleň, pravidelný náštevník hotela:)

Jeleň pred hotelom Morava.

Slavkovský štít

Slavkovský štít

Téryho chata

Téryho chata

Popradské pleso

Popradské pleso

Skalnaté pleso

Skalnaté pleso

Thermal park vo Vrbove

Thermal park vo Vrbove

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?